Publikováno v Česko Český ráj

ZDENČINA VYHLÍDKA A KLOKOČSKÉ SKÁLY

1.4.2021    Mezi nejznámější skalní města Českého ráje patří Hruboskalsko a Prachovské skály. Kromě nich tu můžete objevovat další menší skalní města, jako třeba právě Klokočské skály, jejichž součástí jsou Betlémské skály. Ty dostaly své jméno údajně podle toho, že jejich silueta připomíná zástupy poutníků, kteří přinášely Ježíšovi dary do Betléma po jeho narození. Druhá verze je, že skály nesou název podle nedalekého Betlémského mlýna. 


Můžete si vybrat ze tří různě dlouhých tras – od nejkratší 2,2 km dlouhé, kterou zvládnou i malé děti, přes 6 km dlouhou trasu k jeskyni Postojná a Rozumov, až po nejdelší 7,4 km dlouhou trasu Zeleným dolem. Všechny trasy i s mapkami najdete na konci článku.

Zdenčina vyhlídka


Na vyhlídku Zdenčina skála se nejkratší cestou dostanete ze Záholic u Turnova, kde je zastávka autobusu a malé parkoviště pro pár aut. Od parkoviště se vydáte po červené turistické značce, nejdříve mezi domy, poté po rovině lesem. Asi po 700 m dojdete k odbočce ke Zdenčině skále. Cesta pokračuje stále lesem s menšími skalami, které lákají děti k lezení. Rovnováhu si může každý vyzkoušet při přechodu úzkého mostku bez zábradlí, který spojuje hlubokou úžlabinu mezi skalami. 

Po necelém půl kilometru dojdete k 10 m vysoké pískovcové skále zvané „Zdenčina skála“, na jejíž vrchol vedou vytesané kamenné schody. Vyhlídka je zabezpečena jednoduchým železným zábradlím a řetězy. Ze Zdenčiny skály se Zdenčinou vyhlídkou na vrcholu se můžete kochat krásným výhledem do údolí Jizery - vlevo se vine trať z Turnova na Malou Skálu, nad ní se zvedá ostroh Chocholka, vpravo od něj se táhne Černostudniční hřeben, před ním hřbet se zříceninou hradu Zbirohy a obec Michovka, směrem do údolí se svažuje přírodní rezervace Bučiny u Rakous a vpravo u silníce pak stojí domky obce Rohliny. Za hezkého počasí je možné vpravo vidět Hamštejnský hřbet pod Kozákovem a úplně vlevo Ještěd.

Podle místní pověsti dostala Zdenčina vyhlídka své pojmenování po dívce jménem Zdeňka, která z nešťastné lásky skočila ze skály do hlubiny pod ní…

Vy se vrátíte stejnou cestou přes úzký mostek na rozcestí a zde se můžete rozhodnout, zda se vrátíte zpět do Záholic, nebo budete pokračovat od odbočky ke Zdenčině skále po rovině lesem naučnou stezkou Klokočské skály.

Klokočské skály


Klokočské skály tvoří skalní hradbu prvohorních pískovců o mocnosti až 60 m a délce asi 1,6 km. Jsou rozčleněné do několika skalních rozsedlin a věží, z nichž neznámější je věž Radnice. Na okraji skalní plošiny jsou pseudokrasové závrty. Zaobleným skalním útvarům se také říká „sloní hřbety“. Celou cestu po skalní plošině se vám otevírá krásný výhled na hřbet Besedických skal se zříceninou hradu Zbirohy a obec Michovka, směrem do údolí se táhne přírodní rezervace Bučiny u Rakous, uprostřed leží obec Koberovy a vpravo od ní se zvedá Hamštejnský hřbet a Kozákov, který je se svou výškou 744 m nejvyšším vrcholem Českého ráje. Dole se jako had klikatí silnice z Rohlin do Klokočí. Když se otočíte zpět k severu, za jasného počasí spatříte vrchol Ještěd. Cestou je spousta skalek, na které se dá lézt, můžete sbírat šišky, borůvky, stavět domečky pro skřítky – děti se tu zabaví, takže výlet se může protáhnout na několik hodin.  

Po necelých dvou kilometrech přijdeme na rozcestí Klokočské průchody, kde leží malé lesní jezírko, které za sucha úplně vyschne, protože je na skalách a sbírá tak vodu pouze v období dešťů a zimy. Nedaleko žila babička mého muže a vyprávěla nám, že jako děti se v jezírku koupaly a plavaly na neckách. 
Dolů vedou mezi skalami schody do obce Klokočí, kam babička se svými sourozenci denně chodila ke studni pro vodu. Z rozcestí rovně pokračuje cesta lesem na hrad Rotštejn, ale vy se dáte vpravo po žluté značce kolem samoty pojmenované příznačně Průchody, kde babička bydlela.

Jeskyně Postojná (Amerika)


Cesta po chvíli odbočuje do lesa a pokračuje až na okraj skalní plošiny, odkud sestoupíte po schodech k pískovcové jeskyni Postojná, někdy nazývané také Amerika. Pojmenována byla podle slovinské jeskyně v Dinárském krasu. Kromě jeskyně Postojná je v Klokočských skalách velké množství dalších jeskyní a skalních dutin, ale do všech je vstup zakázán. Výjimkou je právě pseudokrasová jeskyně Postojná, která je se svými rozměry „Velké síně“ 16 x 18 m největší, nejznámější a také jedinou přístupnou jeskyní celého Českého ráje.

Do jeskyně vede úzký vchod (v průměru okolo 80 cm), takže nejlépe se tam dostanete „po čtyřech“. Po chvíli se ocitnete v rozlehlém dómu vysokém až 2,5 m o ploše téměř 300 m čtverečních. Z hlavní síně vedou do stran další chodby, jejichž délka je 75 m a postupně se zužují. Krasovou výzdobu zde nenajdete, ale netopýry, pavouky a různé druhy hub ano. Hlavně pro děti bude jeskyně zážitkem, proto nezapomeňte baterky nebo čelovky.

Jeskyně byla osídlena už před 50 000 lety v době paleolitu, následně ji využívali jako útočiště lidé lužické kultury, stejně jako spousty dalších jeskyní a skalních převisů v okolí. Nálezy si můžete prohlédnout v turnovském  Muzeu Českého ráje.

Pokud chcete pokračovat přes Rozumov, vystoupáte po schodech zpět na lesní cestu, vrátíte se ve směru, kterým jste přišli a po 120 m odbočíte doleva. Jdete stále rovně a po 280 m vyjdete na silničku, kde se dáte doleva, projdete obcí Rozumov a na konci odbočíte doprava do Záholic. Cestou míjíte skalní masív „Galerie“ s různě velikými jeskyněmi.

Pokud jste si zvolili delší trasu, pokračujete dále po žluté značce, která klesá do údolí. V místě, kde se stýká cesta k jeskyni Postojná a cesta vedoucí Zeleným dolem, stojí dřevěný kříž s obrázkem Ježíše Krista. Zelený důl je součástí přírodní rezervace Klokočské skály a má řadu bočních roklí.

Zelený důl postupně přechází v osadu Mezatí, kde je plno krásných chaloupek. Na křižovatce mezi obcemi Hrachovice a Bukovinou stojí Boží muka s nápisem: „Památce smrti nešťastného Jiřího Škody z Mimoně, který 24. dubna 1841 v stáří 13 ½ roku na tomto místě od neopatrného vozky kolem jedoucího, nevinně vozem přejet byl. Postavil otec nešťastného, Jiří Škoda, obnovil bratr jeho Jan Škoda. L. P. 1886 a 1902“. Vy tu odbočíte vpravo a stoupáte na Bukovinu. 

Na návsi na Bukovině u Turnova stojí kříž s nápisem: „Pojďtež ke mně všickni kteříž pracujete a obtíženi jste a já vás občerstvím. Sv. Matouš 11.28. Nákladem zřízeno osady Bukoviny r. 1904.“ Pokračujete do Bělé u Turnova, u lípy odbočíte vpravo a mírným stoupáním se vrátíte do Záholic, odkud jste vyšli.

Parkování

V Záholicích několik parkovacích míst na návsi.

Autobusová zastávka

Záholice

Občerstvení

Po cestě není žádná možnost občerstvení, proto si určitě vezměte pití a jídlo s sebou.


Krátká trasa 2,2 km

START Záholice – 2. odbočka ke Zdenčině skále – 3. Zdenčina skála s vyhlídkou. Mapa.

Středně dlouhá trasa 6 km

START Záholice – 2. odbočka ke Zdenčině skále – 3. Zdenčina skála s vyhlídkou – 4. odbočka ke Zdenčině skále – 5. rozcestí Klokočské průchody – 6. jeskyně Postojná – 7. silnice směr Rozumov – 8. obec Rozumov – CÍL Záholice. Mapa.

Dlouhá trasa 7,3 km

START Záholice – 2. odbočka ke Zdenčině skále – 3. Zdenčina skála s vyhlídkou – 4. odbočka ke Zdenčině skále – 5. rozcestí Klokočské průchody – 6. jeskyně Postojná – 7. kříž na rozcestí v Zeleném dole – 8. křižovatce mezi obcemi Hrachovice a Bukovinou – 9. Bukovina - CÍL Záholice. Mapa.


https://www.cesky-raj.info/dr-cs/5980-turnov-klokocske-skaly.html
https://regiony.rozhlas.cz/klokocske-skaly-jsou-male-skalni-mesto-ukryvaji-ale-nejvetsi-jeskyni-v-ceskem-7427840

Podobné příspěvky

0 komentářů:

Okomentovat